Spoj se s námi

Alois Hadamczik: Vůle a morálka, to jsou základní vlastnosti dobrého hráče

Rozhovory

Alois Hadamczik: Vůle a morálka, to jsou základní vlastnosti dobrého hráče

Alois Hadamczik: Vůle a morálka, to jsou základní vlastnosti dobrého hráče

Jaký je klíč k tomu, abyste rozpoznal, kdo z mladých hokejistů na to má a koho do toho týmu nakonec vezmete.
Člověk musí mít představu, co hokej je, kteří hráči by jej měli hrát a co u toho hráče vidí jako silnou stránku. Samozřejmě vůle, morálka, to jsou základní vlastnosti. A pak přijde na řadu pozorování toho samotného hráče, jestli na ledě vytváří takové situace, které se nedají natrénovat. Tomu se říká talent. A ty já musím rozpoznat. K tomu potřebuji zkušešnosti a představu, jak má tým vypadat. Fandím mladým trenérům, ale bez zkušeností se to nedá dělat. Jsem zastáncem toho, že praxe je důležitá.

Jak je to s mladými hráči a časem, který mají?
Tvrídm jednu věc. Když je ten hráč talentovaný, musíte mu dát čas. Je velmi špatně, když mu ho nedáte. Když mu řeknete: máš čas, jsi mladý. Dám příklad letošní sezóny. Nečas je vynikající hráč. Řeklo se – jsi mladý, nepojedeš na Olympiádu. Byli tam hráči, kterým je pětatřicet a sedí. A  Nečase nechali doma.

Když jsem vytipoval v Baníku Baroše, tak jsem si ho vzal ho do Áčka. Vyrůstal jsem ve fotbalové rodině. Když vidím, jak trenér nechá hráče rozcvičovat a pošle ho hrát na osm minut, navíc ho ještě pošle na levé křídlo a balón je na pravé, tak se k němu nedostane a nemůže růst. Proto jsem si jako trenér dovolil nařídit, že fotbalista bude hrát od začátku a když bude hrát špatně, tak půjde střídat. A u toho kluka rostlo obrovsky sebevědomí. Připravoval se na každý ten týden, že bude hrát vždy od začátku.

Když je v NHL tým dole a nemá peníze, začne budovat nový tým. Vezme jako jedničku drafta (?) a čeká, že vybuduje tým a má dva Stanley cupy. Když chcete něco vyhrát, nemůžete to udělat jako Sparta, která má hodně peněz, postavila hráče a najednou zjistila, že to nejde, protože nakoupila hráče, kteří spolu nešli dohromady. Žoldáci, kteří čekají na výplatu a jedou pryč.

Doplním ještě jednu věc. Je spousta trenérů, kteří se bojí starších hráčů a hledají chyby na mladých. Mně spíše zajímalo, proč ti staří nepoučí ty mladé. A u toho mladého, pokud to není chyba z nezodpovědnosti, tak jsem ji nezveličoval.

Sledoval jste letošní ligu – kdybyste měl vypíchnout dva hráče, kteří vás zaujali svou hrou?
Tak určitě, už jsem jmenoval Nečase, ten hrál velmi dobře už loni. Po loňské sezóně, kdy se dostal do NHL, tak udělal vynikající skok. Všiml jsem si mladých hráčů, nejen dvou, třeba mě hodně překvapil Ciencaiala z Třince.

Kdyby mi bylo dvacet let, co byste mi doporučil? Kam bych měl směřovat?
První věc je, jestli děláte školu, byznys, nebo děláte sport. V každém tom řemesle musí být vůle chtít něco dokázat a soudnost. Spousta rodičů, jak se malý kluk narodí, koupí mu dres Jágra, ale ten kluk nemá talent a pak ho to nebaví. Ve dvaceti už umíte trochu analyzovat život. Je důležité specializovat se na jednu věc. I kdybyste neuspěl, zkusit to jinde. Mít vůli se vzdělávat a pak to využívat. Tak jak je důležité udělat si řidičský průkaz, ale pak jezdit a na cestě se umět chovat. Je nutné, abyste lidi zaujal a vybudovat si respekt. Píle a soudnost naslouchat druhým. Uznávat druhé je nesmírně důležitá vlastnost.

Sport a byznys. Které věci se tam prolínají?
Měli byste dané věci rozumět, ve sportu musíte být odvážní a jít i do souboje. Musíte se někam tlačit, v byznyse také. U byznysu, když jste nerozvážně drzý, můžete skončit na dlažbě. U sportu píle, nasazení, důslednost, vůle, pracovitost a to je společné s byznysem. Ve sportu si umět vytipovat hráče, kteří si sedí. Jsou hráči, kteří tvoří hru a pak dát do toho systém. V byznyse potřebujete lidi, kteří vám přinesou nové myšlenky, které ale vy nesmíte potlačovat. Umět rozpoznat lidi v pravý čas. Trenér musí žít s týmem každý den. A to samé v byznyse. Když firmu začínáte, musíte s lidmi komunikovat denně. To platilo, platí a bude platit.

 

 

 

 

 

Během své kariéry potkal mnoho zajímavých lidí s nejrůznějšími příběhy. Proč je tedy nepředat ostatním? Ale jak je odlišit od ostatních podobných? BusinessTalk je projekt, který mnoho let nosil v hlavě. A věděl, že jej chce dělat LIVE! A to bylo to, co dalo základ dalšímu rozvoji.

Okomentovat

Zanech odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více Rozhovory

Nahoru