Spoj se s námi

Miroslav Jonáš: První milion vydělal, když mu bylo 23 let

Rozhovory

Miroslav Jonáš: První milion vydělal, když mu bylo 23 let

Miroslav Jonáš: První milion vydělal, když mu bylo 23 let

Srdce obchodníka v něm tluče odjakživa. V mládí si dal za cíl stát se milionářem a celkem rychle jej taky naplnil. O kom je řeč? Miroslav Jonáš, realitní guru, obchodník, školitel, gurmán.

Dnes jsi byl v Ostravě na besedě o orné půdě. Kolik tam bylo lidí?
Asi dvacet pět. Byl jsem tam s Martinem Caklem, který je pro mě guru co se orné půdy týče. Téma orné půdy je stále atraktivní – od roku 2012 roste každý rok o 10 – 15 %. Já například kupuju hodně v dražbách. Dnes jsem schopen koupit půdu za 15,-, 16,- Kč za m2 a obratem ji prodávat za 24,-, 28,- korun.

Jsi expert na realitní právo, insolvence, exekuce, obchodování s nemovitostmi v dražbě. Ale pojďme úplně na ten začátek. Businesstalk je o inspiraci, o lidech, kteří to v byznysu vedli a někam dovedli. Kde začínal Miroslav Jonáš a s čím?
Vzpomínám, co můžu říct, co není promlčené (smích). V patnácti letech jsem prodával přetáčené videokazety se slušným ziskem – dal jsem si inzerát, že ruším sbírku videokazet. Třeba Osobního strážce nesnáším, protože jsem ho točil tak tři sta krát. V sedmnácti jsem prodával komponenty k počítačům. A to jsem vůbec nevěděl, co je to hardisk, co je to ramka, a podobně (smích).

Tvým životním cílem od mládí bylo stát se milionářem. Jak si člověk umane stát se milionářem?
Mně se to povolání strašně líbí. Je to super neřešit peníze a bavit se. Dal jsem si jasný cíl vlastně při vysoké škole. První milion jsem vydělal, když mi bylo 23 a přišel jsem o něj zhruba za čtrnáct dní. .

Videokazety, komponenty do počítačů – kdy přišly na řadu reality?
V prváku na VŠ jsem se potkal s Milanem Zavadilem a podnikat jsme spolu začali o tři roky později. Půl roku jsme se scházeli a první, co nás napadlo, že se budeme jmenovat M+M. Tak se všechny naše firmy jmenovaly M&M. Kolem roku 2004 za námi přišli dva kluci, že se v Karviné zakládá realitní kancelář na principu MLM. Vedl ji vekslák, který je okradl a my se domluvili, že když máme M&M stavebniny, že uděláme reality. Nabrali jsme lidi ze struktury té realitky k nám do Pardubic. Kluci to pojali velkolepě a do kanceláře přišlo čtyřicet lidí. Spustili jsme to prvního ledna, stále se nabírali noví lidé. Velmi rychle se pak podařilo vše nastartovat.

Jsi zakladatelem Realitní maturity, Centra realitních investorů a také jsi jedním ze čtyř spoluzakladatelů Realitního vzdělávacího institutu. Co vše školíš?
Děláme několik sekcí. Jednou z těch hlavních jsou realitní konference dvakrát ročně. Je to velká akce pro pět set lidí, teď byla i na Slovensku. Veřejně školím „Exekuční specialista“ a nejnověji „Jak zobchodovat zadluženou nemovitost.“ Školení mě baví, ale z finančního hlediska jsou výhodnější výkupy. Mám jedno veřejné a jedno soukromé školení na týden, a pak si mě najímají firmy na různé akce.

Jak bude vypadat realitní trh za tři, pět, deset let?
Nyní je trh „našponovany“. Klienti si hodně rozmýšlejí, než koupí nemovitost. Aby se to změnilo, musela by se zopakovat situace z roku 2008, 2009  a padnout velká banka. Pokud taková banka padne, první, co řekne je „přestaneme poskytovat hypotéky v rizikových zemích.“ A protože všechny naše velké banky vlastní západní kapitál, tak první, koho odříznou, bude východní Evropa.

Relitní téma dnes bylo stěžejní. Co bys vzkázal makléřům?
Přál bych si, aby byli konečně stejně vážení jako v Americe, kde je realitní makléř v TOP 5 povolání. Realitní makléř v Čechách je z jedné strany na úrovni poslanců a uklízeček. Pod námi užje myslím jenom popelář.

Celý rozhovor najdete na našem webu businesstalk.cz/rozhovory/miroslav-jonas/

 

Mediální portál BusinessTalk. Rozhovory s inspirativními lidmi z mnoha různých oblastí. Inspirativní příběhy, ale také odborné "oborové" informace.

Okomentovat

Zanech odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více Rozhovory

Nahoru