Spoj se s námi

Michal Toman – Budoucí trendy v recruitmentu

Rozhovory

Michal Toman – Budoucí trendy v recruitmentu

Naším dnešním hostem je Michal Toman, který se v oblasti náboru pohybuje přes 18 let. Je Head Hunterem ve společnosti Engage Advisory a také stojí za HR konferencí – EVOLVE! Summit.

Nábor prochází obrovskou změnou. Není to tak dlouho, co jsme si novou práci hledali pomocí inzerce v novinách. Dnes je ale vše jinak. Kam až to může postupovat?

👉 Jaké trendy do budoucna vidíš? A co se bude v recruitmentu dít?

Jsme v době, kdy se spousta věcí mění. HR bylo dříve ve firmách vnímáno jako takové oddělení, které existuje, ale moc peněz do něj nechodilo. Procesy zde byly standardizované a nic moc se neměnilo. Ale s tím, jak je v současnosti velký nedostatek kvalitních lidí na trhu práce a tento trend se bude neustále prohlubovat, dostává se HR více na důležitosti. S tím, co nyní děje, tak odhaduji, že situace se bude trochu zklidňovat, ale určitě nečekám, že se to zásadně změní, lidí bude dostatek a úplně se to otočí. Na tyto věci jsme měli dostatek času se připravovat.

👉 Lidí napříč trhem – nejen IT pozic, obchodníků – je nedostatek. Jaký obor si myslíš, že bude vnímám jako nedostatkový? A kam se bude trh ubírat?

Myslím si, že nedostatek se začíná rozšiřovat do oborů, kde nedostatek zatím ještě nebyl. Dnes má práci každý, kdo jen trochu chce. Skupina aktivně hledajících zájemců o práci se stále zmenšuje. A kam se bude trh ubírat? Tak to teprve uvidíme 🙂 Ale co si myslím já, tak nyní je nábor hodně zautomatizovaný a je potřeba si na to dát pozor. Může to totiž ztrácet potřebnou efektivitu. Co sám vnímám, že je klíčové, tak aby se člověk nedostal do stádia, kdy si řekne: „Už všechno umím“. To je totiž začátek konce. Všechno jde velmi rychle dopředu a i když se naučíme nějaké typy pozic nabírat, časem zdroje přestanou být funkční jako na začátku, protože je začnou používat ostatní a my opět musíme hledat nové cesty. Za mě je to tedy hodně o tom, jak se odlišit. Dělat ty věci jinak a nespadnout do mainstreamu.

👉  Je vůbec v inzerci ještě budoucnost?

Myslím si, že inzerce tady vždycky bude. Bude tu určitá část kandidátů, kteří se po inzerci budou dívat a v čase se to samozřejmě bude proměňovat. Nikdo nedokáže říct, jaké zastoupení inzerce bude mít, ale sám vnímám, že v průběhu posledních let, se místo pro inzerci přeci jen zúžilo. Firmy, které volné pozice jen inzerují, tak mají čím dál větší problémy s obsazováním volných míst, protože ze zvyku loví pořád v tom samém „poolu“, ale ti lidé už tam nechodí. Je dobré inspirovat se u ostatních firem, jaké cesty využívají, aby se dostali k vhodným kandidátům a tyto cesty vyzkoušet, ale zároveň je nekopírovat. Kopírováním si totiž nepřevezmu jen to dobré, ale samozřejmě i to, co dobré není. Zároveň tam není žádná inovace.

👉 A čím bys Michale začal?

„Nejprve bych se podíval, proč by pro mě vlastně měl někdo pracovat.“ Pokud toto nemá firma zmapované, je to problém. Taky si zodpovědět otázky, proč pro mě pracují stávající zaměstnanci a co se jim ve firmě líbí. Je také důležité zvolit si náborové kanály, stanovit si kapacity a být realista v tom, co jsem schopný udělat a jak.

Na rozhovor se můžete podívat zde: BusinessTalk – Michal Toman – Head Hunter ve společnosti ENGAGE ADVISORY

 

 

Mediální portál BusinessTalk. Rozhovory s inspirativními lidmi z mnoha různých oblastí. Inspirativní příběhy, ale také odborné "oborové" informace.

Okomentovat

Zanech odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více Rozhovory

Nahoru