Spoj se s námi

Jak porazit inflaci, 5 tipů jak na to

Nové rozhovory

Jak porazit inflaci, 5 tipů jak na to

Petr Saic je zakladatel a majitel společnosti Synergy FG. V dnešním díle BusinessTalk Téma si s ním David povídal o inflaci. O souvislostech kvůli kterým tak rychle roste a jak se s ní můžeme vyrovnat.

Inflace je letos přibližně 4 % a její růst se aktuálně velmi často objevuje snad ve všech médiích. Jak sám Petr říká, hodně záleží na tom, co vy sami využíváte a kupujete. Pokud např. hodně cestujete nebo stavíte, může být pro vás inflace mnohem vyšší. V posledních týdnech vzrostly ceny hlavně pohonných hmot, plynu, elektřiny nebo stavebního materiálu.

Největší hrozba inflace podle Petra spočívá v tom, že lidem rostou výdaje, ale nerostou tolik příjmy. Otázka je kolik lidí v ČR má nějakou rezervu mezi příjmy a náklady a jak velkou? Případně zda mají na účtu rezervu, ze které mohou čerpat. Hodně lidí se v posledních letech zadlužilo, protože byly levné úvěry, ekonomika šla nahoru. Reakcí ČNB je teď ale zdražování úvěrů, zvyšování úrokových sazeb. Tím se ČNB snaží právě zpomalit inflaci. Kvůli tomu se ale spousta lidí a rodin může dostat do finančních problémů. Zadlužili se, nemají rezervy a jejich rozpočet je našponovaný.

Jak proti inflaci tedy bojovat?

👉 Pochopte co se vlastně děje – když člověk nechápe, o čem je inflace, tak s ní může těžko bojovat. Musíme si připravit na některé potraviny víc peněz, než jsme v současné chvíli byli zvyklí. To samé cestování. Dříve jsme se za pár korun mohli dostat kamkoliv na světě. Je důležité připravit se na to, že tyhle věci se můžou změnit.

👉 Něco s tím dělejte – Češi obecně velmi málo investují a drží si velké rezervy na běžných, netermínovaných účtech, kde ale jejich peníze ztrácí hodnotu. Sice jim tam zůstanou, ale koupí si za ně méně. Druhá rada od Petra je tedy jít za někým, kdo tomu rozumí a investovat tyto peníze.

👉 Diverzifikujte – rozdělte své peníze do několika zdrojů a nevsázejte své peníze jen na jednu kartu. Nikdo neví, co vyroste nejvíce za rok, dva nebo tři.

👉 Nebojte se zdravých dluhů – zdravý dluh je dluh s úrokovou sazbou nižší než je inflace. Díky tomu ve výsledku splatíte méně. Peníze je pak vhodné využít třeba na bydlení nebo na investice, kde těch možností je potom více.

👉 Mějte investiční plán – ideální je mít svůj plán ideálně i včetně investicí. Vědět, čeho tím chci docílit, co mi to přinese. Patří sem právě i diverzifikace a také určitě kroky, abych ve svém životě došel tam, kam potřebuji.

Vzdělávejte se!🎓 Sám Petr má svůj pořad Investiční klub, kde ukazuje lidem novinky ze světa financí a investic. Můžete se zde tak načerpat další inspiraci a tipy v této oblasti.

A co si Petr myslí třeba o Biotcoinu? Je inflace přechodná věc a jak dlouho tento stav bude trvat? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v dnešním díle.

Na rozhovor se můžete podívat zde: BusinessTalk – Jak porazit inflaci – 5 tipů jak na to – Petr Saic – Synergy FG

Okomentovat

Zanech odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více Nové rozhovory

Nahoru